Vyzbrojte si tablet jako muž s Křišťálovou Lupou

Ján Simkanič je šéfem a spolumajitelem společnosti Internet Info, která provozuje server Lupa.cz a pořádá anketu Křišťálová Lupa 2013 – Cena českého Internetu. Podívejte se, jaké aplikace má ve svém tabletu.
Ján Simkanič

foto: iDNES.cz

Nikdy jsem nepatřil k vyznavačům kultu Apple. Vlastně obecně mi šílenství spjaté s jednou komerční značkou, ať je jakákoliv, přijde dost legrační. Přesto už je moje pracovně-osobní čtyřkombinace „stolní počítač/notebook/tablet/mobil“ kompletně označkovaná vykouslým jablkem. Nechci tu dělat reklamu na žádný z těch výrobků, jen musím konstatovat, že prostě fungují. Jsou pohodlné, příjemné a nevytvářejí zbytečné uživatelské překážky.

iPad (mám verzi 3 s WiFi i datovým připojením,jistotaje jistota) pro mě představuje hlavněčtečku,internetovýprohlížeč, nástroj pro vyřizování pošty, vyhledávačinformací, poznámkový blok. Tedy spíš pasivní než interaktivní nástroj – třeba delší texty píšu mnohem radši na hardwarové klávesnici. Taky se z něj postupně stal nejsdílenější přístroj vrodině. Nikdy mě nepřestane fascinovat, jak snadno děti dokážou přirozenými intuitivními pohyby patlat prstíky po obrazovce.

1) Pocket– Kdybych měl popravdě uvést, jakou aplikaci používám nejvíce, byl by to Twitter, byť ten ještě víc na iPhonu než na iPadu. Zaplňuju jím každou mrtvou chvilku čekání, kdy se nedá dělat nic rozumnějšího. Je to pro mě primárně pracovní nástroj, dění v oboru nebo veřejném prostoru se ke mně skoro už nedostává jinak.

Nepostradatelným doplňkem Twitteru (byť ne jen jeho) je pro mě dnes už nepostradatelná aplikace Pocket. Twitter znamená rychlé čtení v krátké chvíli, která však nestačí na pomalé pročtení všech odkazů, které ve výpisu statusů najdete. Do Pocketu si však tyhle odkazy můžete uložit na později. Vytvoříte si tak v aplikaci individualizovaný archiv zpráv, ke kterým se můžete vrátit, až budete mít více času, a to většinou i bez dostupného připojení.

Aplikace může navíc paralelně běžet na všech Apple přístrojích, takže ten výběr máte k dispozici kdykoliv a kdekoliv, včetně vyhledávání v minulosti. Efektivitu práce mi spojení Twitter-Pocket bez přehánění znásobilo.

2) Respekt– Když se podívám na funkci čtečky, pak musím přiznat, že na e-knihyjsem si zvykl rychle a snadno. Byly časy, kdy jsem i Anděly a démony Dana Browna dokázal přečíst na malé obrazovce 320 × 240 pixelů nějakého starého HTC. Takže iBooks otevírám rád a užívám si vyladěných virtuálních stránek i bez vůně potištěného papíru celkem bez uzardění. Co se týče zpravodajského obsahu, mám jednoznačně nejradši aplikaci Respektu. Dokonale jednoduchá, účelná, komfortní.

Dalším krok dopředu a zároveň i zpět pro mě představuje nejvýraznější pokus o čistě tabletové médium, týdeník Dotyk. Ten sympaticky testuje možnosti větší přidané hodnoty spojené s interaktivitou obsahu, zároveň však čtenářský zážitek touto nadstavbou zesložiťuje, což zase moc neocením. Za odvahu mu však potlesk patří ve všech směrech.

3) WriteRoom– Když čtení, tak i psaní. Patrick Zandl na tomto místě nedávno zmiňoval textový editor iA Writer, který však mám radši na velkém počítači, ostatně je v něm psán i tento text. Na menší a dotykové obrazovce tabletu osobně dávám přednost jiné podobné aplikaci, která se jmenuje WriteRoom. Dá se v ní prostě „jen“ spolehlivě a snadno napsat jednoduchý text a dostat ho z tabletu různýmicestamiven. To je zadání, na které jdou textové editory jiným způsobem, takže se vyplatí vyzkoušet jich víc. Každému sedne něco jiného a preference se mohou lišit i v závislosti na konkrétním zařízení, byť na stejné platformě.

4) Snapseed– Tuhle aplikaci na rychlou editaci fotek jsem si před nějakou dobou stáhnul vlastně náhodou, když byla v nějaké akci zadarmo, ale mám ji nakonec nejradši. Dodnes mě fascinuje, jak dokáže účelně využívat dotyk k maximální efektivitě a pohodlí ovládání (na podobném důrazu využití dotýkání je postavena i jiná oblíbená aplikace pro vytváření jednoduchých seznamů Clear, ale jen pro iPhone). Paleta funkcí je dostatečně bohatá a dá se díky nim zachránit i dost odbytě vyfocenýobraz. Snapseed denně využívám na iPhonu, protože s ním i často fotím, ale iPad zase poskytuje výhodu větší obrazovky.

5) SoundTouch– Když už jsem výše zmiňoval i děti, nelze pominout roli iPadu pro jejich zábavu a učení. iPad toho nabízí nepřeberně, jen by se hodil návod na to, jak vybírat věci, které nejsou úplně pitomé, bezduché a komerčně laděné. My jsme zatím ve fázi aplikací pro ty úplně nejmenší a z těch u nás po jistou dobu jednoznačně vedly Animals Zoo a o něco bohatší SoundTouch. Obě jsou založeny na kombinaci obrázků či fotek se zvukem, které zvířata, či věci na nich vydávají, a děti si tak mohou zvykat na vazbu mezi nimi. Zároveň se dají kdykoliv přerušit, nebo vypnout, takže se snadno uhlídá, aby to děti nepřeháněly.

Text vyšel na Technet.cz